Перспективи функціонування зони вільної торгівлі між Україною та ЄС в оцінках ЗМІ

З 1 січня 2016 р. в рамках Угоди про асоціацію була відкрита Зона вільної торгівлі між Україною і Європейським Союзом, яка передбачає протягом найближчих 10 років поетапне зменшення або повне скасування ввізних мит на товари, які постачаються на ринки Україна та ЄС.

У зв’язку із цим в українському політикумі та експертному середовищі активізувалась дискусія про те, чи отримають українські виробники вигоду від режиму вільної торгівлі з ЄС.

Учасники дискусії виходять з того, що на країни Євросоюзу припадає близько 30% глобального імпорту товарів, при цьому доля української продукції в загальному обсязі імпорту не перевищує 1%. І хоча в українському уряді вважають, що запровадження режиму вільної торгівлі з Євросоюзом дасть можливість Україні щорічно нарощувати експорт в країни ЄС на 2–3% та збільшувати ВВП на 0,7–0,9%, проте деяким експертам ці прогнози видаються занадто оптимістичними.

Справа в тому, що Євросоюз ще до листопада 2014 р., після підписання Угоди про асоціацію, в односторонньому порядку скасував митні збори для більшості українських товарів і фактично ввів в дію ЗВТ для багатьох секторів вітчизняної економіки.

Нагадаємо, з початком дії режиму автономних торгових преференцій на 80% товарів аграрної та харчової продукції та 90% промислових товарів, які відправляються в країни ЄС, було встановлено нульові мита (платити ввізне мито експортер був би вимушений тільки при перевищенні встановлених квот). За іншими позиціями середній митний тариф було знижено з 7,6 до 0,5%.

Завдяки цьому за результатами 2014 р. український експорт в країни ЄС виріс на 7% при загальному скороченні на 14%. Зокрема, на 58,4% виріс обсяг поставок жирів та масла (олії) тваринного або рослинного походження, на 21,8% – деревини та виробів з деревини, на 10,6% – електричних машин, на 5,5% – механічних машин, на 5% – зернових культур.

Однак, 2015 р., за даними, озвученими міністром економічного розвитку і торгівлі А. Абромавічусом та керівником торгово-економічного відділу представництва ЄС в Україні Н. Берджем, приніс падіння обсягу експорту українських товарів в ЄС більш, ніж на 30%.

Як наголошує  заступник керівника МЕРТ Н. Микольська, негативна динаміка у цій сфері пояснюється зниженням світових  цін на сировину, яка нарівні з напівфабрикатами є основною статтею українського експорту.

Таким чином, скорочення українського експорту в значній мірі визначила сама його структура, в якій переважає сировинна продукція.

Меню